Штучна підгодівля скорочує життя бджіл

Goran Mirjanic, Ivana Tlak Gajger, Mica Mladenovic, Zvonimir Kozaric

Метою дослідження було вивчення впливу різних кормів на епітеліальні клітини середньої кишки бджіл. Дослідження розпочалося восени 2012 року в контрольованих умовах шляхом використання 48 міні-лабораторних кліток місткістю 150-200 бджіл кожна, і тривало три роки. Для годівлі використовували акацієвий та лісовий мед, патоку, кислотний та ферментований сироп з інвертом, з додаванням лугів.
Використовували пивні дріжджі та сусло в певних пропорціях.

Дослідження проводилось на дослідній пасіці в контрольованих умовах. Експерименти були проведені на корінній расі бджіл “Kranjska” (Apis mellifera carnica) з північно-західної частини Боснії та Герцеговини. Експериментальні кліточки були заповнені по 200 бджіл, яких годували через сітчасті отвори підготовленими кормами. Загиблих бджіл реєстрували на сітчастих денах. Щоденні вимірювання були зроблені для визначення кількості споживаної їжі, а також кількості загиблих бджіл.
В експерименті використовували такі корми бджіл:

 • мед акацієвий (контрольна група),
 • цукровий сироп,
 • кислотний інвертований сироп (використовується винна кислота)
 • ензиматичний інвертований сироп.

Експериментальні групи бджіл годували в таких варіантах:

 • тільки з сиропом (цукром, кислотою та ферментативом)
 • з сиропом плюс 40 г пивних дріжджів,
 • сиропи з пивним суслом 40 гр,
 • сиропи з пивними дріжджами 20 гр і 20 г пивного сусла.

Кожен із варіантів повторювався три рази (три роки досліджень).
Цілями роботи було визначення:

 • оптимальне джерело кормів для бджіл як замінника меду,
 • вплив різних кормів на епітеліальний шар середньої кишки бджіл,
 • вплив різних видів кормів на тривалість їх життя.

Середня кишка разом зі своїм вмістом була видобута у мертвих бджіл, гістологічний препарат аналізувався мікроскопічно. Кишечник фіксували у 4% формальдегідному розчині, закріплювали в парафінові блоки і розрізали мікротомом товщиною 6–7 мкм.
Отримані результати порівнювали один з одним і з структурою нормального бджолиного травлення.

Вплив різних кормів на травний тракт бджіл представлено в таблиці:

Таблиця 1. Середня тривалість життя бджіл (дні) за три роки експерименту
* Н – мед; SS – цукровий сироп; Y – Дріжджі; BW – пивне сусло; AIS – кислотно-інвертований сироп; EIS – сироп для інвертування ферментів

Бджоли, що споживали мед жили в середньому 27 днів, з цукровим сиропом всього 21 день, а з кислотним інвертованим сиропом лише 12 днів, що значно менше половини життя, ніж з натуральним медом.

На підставі дослідження можна зробити висновок, що годування різними замінниками меду має різний вплив на травний тракт бджіл, особливо на шар епітелію середньої кишки. Природне джерело їжі для бджіл – мед не має шкідливого впливу, що призводить до якості травлення та максимального поглинання поживних речовин.

Отримані результати дають зрозуміти, що кожна добавка призводить до пошкодження епітеліального шару, і незначні відмінності виникають лише залежно від джерела їжі. Найсерйозніші пошкодження на епітеліальному шарі виявлено в середній кишці бджіл, які харчуються кислим інвертованим сиропом (в таблиці всі досліджені комбінації).

Що стосується впливу різних кормів на тривалість життя бджіл, то можна зробив висновок, що годування медом, ензимом інвертованого цукрового сиропу позитивно впливає на тривалість життя бджіл, тоді як додавання пивних дріжджів і сусла скорочує життя бджіл.
Рекомендація – використовувати додаткове осіннє загодовування без них, або використовувати їх в інші часові терміни, особливо якщо немає в природі натурального пилку.